Noví světoobčané

Jak postupuje globalizace, za pomoci stále rychlejších komunikací, cestování a mocnějších nadnárodních korporací, zdá se, že vzniká kosmopolitní společenská třída. Mezi těmito světoobčany se vytváří vzájemná loajalita, která překračuje národní hranice.

Nedávno jsem povečeřel s Yale World Fellows, pečlivě vybranou skupinou profesionálů zastupujících všechny významné země světa, kteří na Yaleově univerzitě stráví semestr. Byl to zvláštní zážitek, protože jsem si začal uvědomovat, že pro mě nikdo z těchto lidí vůbec není cizinec. Zdálo se, že je s nimi zřejmě snazší hovořit než s místními Američany, kteří nás obsluhovali a přinášeli nám jídlo.

Jistěže, kosmopolitní třída není nic nového. Naopak, dnes již zesnulý sociolog Robert K. Merton před 50 lety ve své klasické knize Sociální teorie a sociální struktura popsal výsledky případové studie vlivných lidí v typickém americkém městě Rovere ve státě New Jersey. Jako sociolog si zvolil toto maličké město, aby tu zkoumal, jak spolu lidé navazují vztahy a jak se vzájemně ovlivňují, podobně jako biologové studují nepatrné červy tvořené několika stovkami buněk, aby zjišťovali, jak se každá z buněk váže k organismu jako celku.

https://prosyn.org/lAAEp9gcs