Nová Bushova doktrína

Druhý inaugurační projev prezidenta George W. Bushe nastínil ambiciózní vizi role Spojených států při prosazování svobody na celém světě, což přiživilo celosvětové spekulace o kurzu americké zahraniční politiky v průběhu příštích čtyř let. Myšlenky vyjádřené v Bushově projevu si tudíž zasluhují vážnou pozornost.

„Politikou Spojených států je vyhledávat a podporovat růst demokratických hnutí a institucí ve všech národech a kulturách,“ prohlásil Bush, „s konečným cílem ukončit v našem světě tyranii“.

V ujištění, že naplnění této mise „není v prvé řadě úkolem pro zbraně, přestože budeme své přátele i sebe v nezbytném případě bránit,“ se skrývá úlitba diplomacii. V podobném duchu Bush uznává, že zvenčí nelze lidem svobodu vnucovat. Místo toho prý platí, že „svoboda musí být již ze své podstaty volena a hájena občany a udržována prostřednictvím vlády zákona a ochrany menšin.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/26xFxf5/cs;