0

Mýtus čínské burzy cenných papírů

Po celé Číně mnozí vidí Sanga Fulina jako spasitele. Nový šéf čínské Komise pro regulaci cenných papírů (KRCP) přebírá kormidlo ve chvíli již osmnáct měsíců trvajícího medvědího trhu, který zapříčinila vládní politika - tedy takové je všeobecné přesvědčení. Výzvou pro něj bude odolat pokušení těšit se z krátkodobé popularity a připustit si, že čínská burza musí snést krátkodobou bolest, aby dosáhla dlouhodobého zisku.

Debatu o politice čínské burzy cenných papírů zamlžuje osm mýtů. Sangův úkol bude snazší, pokud se mýty vytratí:

1. Čínská burza cenných papírů nesmírně rychle ohromně vyrostla. Na konci roku 2002 činila oficiální kapitalizace čínské burzy 458 miliard USD a byla tedy osmá největší na světě - to je skutečně překvapující úspěch, vezmeme-li v úvahu situaci Číny před deseti lety.

Číslo je ale bohužel zavádějící, protože zahrnuje neobchodovatelné státní akcie oceněné tržními hodnotami. Roku 1992 se Státní rada pokusila zastavit masovou privatizaci nařízením, že dvě třetiny kmenového kapitálu restrukturalizovaných státních podniků musí být upsány státním orgánům a musí být neobchodovatelné. Bývalé státní podniky - jejichž tržní hodnotu nafukuje umělý nedostatek obchodovatelných akcií - tvoří více než devět desetin z 1224 společností zapsaných na čínských burzách.