Pravice a její myšlení

Ohromující vzestup Jean-Marie Le Pena ve francouzských prezidentských volbách odhaluje nejen ochablost francouzské politiky, ale i hlubší krizi, kterou prožívají tradiční evropští demokratičtí konzervativci tváří v tvář stoupající hvězdě xenofobních stran v Nizozemsku, Dánsku, Rakousku, Belgii a Německu. Přední německý konzervativec Jürgen Rüttgers předkládá svou diagnózu.

Konzervatismus po celé Evropě prožívá krizi. Politické strany, jež si říkají konzervativní a jež voliči jako konzervativní vnímají, dále vyhrávají volby a staví se do čela státní moci. Ale artikulovat demokratický konzervatismus jako světonázor, jako koncepční rámec a jako způsob chování (ať už u moci nebo v opozici) - to je den ode dne těžší. Sotvakdo dnes dokáže uspokojivě odpovědět, co to znamená, být konzervativcem.

Jedním z problémů - alespoň pokud jde o volby - je to, že vyhlídky, jež líčí ,,liberální" a ,,progresivní" strany, jsou mnohem atraktivnější a úspěšnější než konzervativcům vlastní skepticismus. Vydavatel a politický komentátor Konrad Adam to vystihl, když pravil, že ,,skepticismus je pocit, nikoli program".

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Y4bWmMi/cs;