Jaro demokracie na Blízkém východě

Volební výsledky na celém Blízkém východě zaznamenávají nový trend: islamistické politické strany – ty, které svůj program zakládají na islámském právu – se těší značné oblibě. Kde se konají volby, tam si islamisté vedou dobře: Hamas mezi Palestinci na západním břehu Jordánu a v Gaze, nábožensky orientovaná šíitská koalice v Iráku, parlamentní frakce v Maroku a – co je nejvýznamnější – vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) v Turecku.

Demokratická hnutí v Libanonu, Egyptě i jinde v oblasti se musí potýkat s otázkou, jak začlenit islamistické strany do demokratických systémů. Lze však islamistům věřit? Budou respektovat práva menšin a žen, dostanou-li se k moci, a uvolní po volební porážce funkce? Budou tolerovat disent? Anebo budou takové volby založeny na principu „jeden člověk, jeden hlas, jedenkrát“?

Jako sociolog se těmito otázkami zabývám 30 let. Jako vězeň v egyptském žaláři jsem o nich diskutoval se spoluvězni, z nichž mnozí se za mřížemi ocitli coby stoupenci egyptského islamistického hnutí. Můj závěr? Islamistické strany se mění.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/YLAm329cs