0

Blízký východ v pohybu

BERLÍN – Velké projevy bývají až příliš často podceňovány jako pouhá slova. Mohou však mít obrovské důsledky. Očividně je to i případ nedávného projevu amerického prezidenta Baracka Obamy k muslimskému světu v Káhiře, protože – je to pouhá náhoda, anebo skvělé načasování? – události na Blízkém východě se od té doby daly do pohybu.

Po Obamově káhirském projevu se konaly volby v Libanonu, kde aliance prozápadních stran zaznamenala překvapivé, ale jasné vítězství proti Hizballáhu a jeho spojencům. Za zmínku také stojí, že v těchto volbách poražená strana okamžitě přiznala prohru a že Sýrie to nyní evidentně myslí vážně s navázáním nových vztahů s Libanonem.

Nedávné „volby“ v Íránu se nesly ve znamení do nebe volající manipulace ve prospěch dosavadního prezidenta, která rozpoutala masové demokratické povstání. Člověk jen žasne nad tím, že se íránská vláda okamžitě nerozhodla pro průhlednost a promptně a důsledně nezveřejnila fakta o hlasování, která má k dispozici pouze ona. Pokud prezident Mahmúd Ahmadínežád skutečně vyhrál poměrem hlasů 2:1, není se přece čeho bát. Místo toho se však děje pravý opak, pro což existuje pouze jedno vysvětlení: volby byly zmanipulované.

Volební podvod v Íránu vyvolal masové hnutí v íránských městech, které – tolik je už dnes zřejmé – od základů změní celou zemi. Buďto se režim uchýlí k hrubé síle, aby potlačil protesty, čímž se vzdá jakéhokoliv zdání demokratické legitimity ve prospěch de facto vojenské diktatury, anebo zjistí, že nedokáže zahnat podvratného džina demokracie zpátky do lahve, a Írán se začne stále více otevírat a reformovat. V případě násilného potlačení bude pro Západ daleko těžší vést s Íránem rozhovory o jeho jaderném programu, poněvadž režim bude moci založit své přežití výlučně na izolaci a konfrontaci s vnějším světem. Rozhovory s režimem by navíc na Západě vyvolaly značné problémy s legitimitou.