Vysněná mapa Středního východu

Nedávný tlak prezidenta George W. Bushe ve věci takzvané ,,cestovní mapy" Středního východu je vítaný a skutečnost, že ji přijal jak Izrael, tak Palestinci je dobrým znamením. Přesto naděje, že přinese skutečný, nikoliv jen rétorický posun směrem k usmíření zůstávají i nadále jen malé.

Důvody jsou rozmanité. Zaprvé je ona takzvaná ,,cestovní mapa" ve skutečnosti jen o málo víc než výčet přání ohledně toho, co se musí udělat, než bude dosaženo míru mezi Izraelem a Palestinci. Jedná se o vznešený soubor cílů, který se ovšem občas zdá být vzdálený politické skutečnosti regionu.

Cestovní mapa například správně uznává, že izraelsko-palestinský konflikt nelze vyřešit ve vzduchoprázdnu - je třeba vzít do úvahy regionální ohledy. Plán vyzývá k dalekosáhlým izraelským ústupkům: odchodu ze Západního břehu a z Gazy, zrušení osad, kompromisu ohledně Jeruzaléma.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hc8tFZq/cs;