0

Oživené Středomoří

MADRID – Středomoří prochází kolosální politickou transformací. Protesty na jeho jižních březích právě zahájily proces zavádění demokracie do regionu. Ač je to zřejmě méně na očích, Středomoří prochází ještě další obrodou, s ohledem na geoekonomiku neméně významnou.

Posuny ve světové rovnováze moci ze Západu na Východ, od Atlantiku k Pacifiku, zneklidňují Spojené státy i Evropu. Úbytek jejich geopolitické a ekonomické moci je evidentní. Přestože budoucnost geopolitického chování stoupajících mocností – Brazílie, Číny a Indie – zůstává nejistá, tento posun nicméně může přinést určitou příležitost pro Středomoří.

Posledním třem stovkám let, kdy se svět soustředil na Západ, vévodila atlantická oblast. Ve světě zaměřeném na Východ však hlavní spojnice představují Tichý a Indický oceán a vzhledem k dnešní úzké vazbě mezi Asií a Evropou také Středozemní moře.

Kontejnerová doprava mezi Dálným východem a Evropou teď ročně činí celkem 18 milionů TEU (ekvivalentů objemu standardizovaného kontejneru o délce 20 stop), oproti 20 milionům TEU ročně v transpacifické dopravě a pouhým 4,4 milionu TEU transatlantických toků mezi Evropou a Amerikou. Kontejnerová přeprava mezi Dálným východem a Evropou využívá středomořské cesty přes Suezský průplav – což je mnohem rychlejší než plavit se přes Panamský průplav a vyhnout se tak Africe, anebo dokonce než (prozatím) hypoteticky rozmrzlá arktická cesta.