Zrození Sputniku

MOSKVA – 4. října 1957 můj otec, Nikita Chruščov, očekával telefonát. Hlavní konstruktér Sergej Koroljov měl volat z kazašské odpalovací základny Tjuratam (později přejmenované na kosmodrom Bajkonur) a podat zprávu o startu první umělé družice na světě.

V onen den byl otec kvůli vojenské záležitosti v ukrajinském Kyjevě. Zúčastnil se přehlídky tanků při překonávání Dněpru a pak se sovětskými generály prodiskutoval osud ministra obrany maršála Georgije Žukova. (Žukov byl podezírán z přípravy spiknutí s cílem uchvátit moc, a ještě než můj otec přinutil generála vyznamenaného ve druhé světové válce k rezignaci, zajistil si se svými kolegy podporu ostatních vysoce postavených generálů, již do jednoho s Chruščovovým plánem souhlasili.)

Večer pak otec povečeřel s ukrajinskými předáky. Já jsem seděl až na konci stolu a jejich hovoru jsem nevěnoval pozornost. Všichni byli unavení, ale můj otec nijak nespěchal spát. Kolem půlnoci se otevřely dveře a tajemník otce vyzval, aby si převzal telefonní hovor. Když se Chruščov vrátil, usmíval se: odpálení Sputniku bylo úspěšné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XUU8N6D/cs;