Krize s Íránem na obzoru

NEW YORK – Až se Barack Obama ujme vampnbsp;lednu úřadu, přivítá jej řada nesnadných výzev, vampnbsp;čele s akutní hospodářskou krizí. Luxus, že by se na ni zaměřil výhradně, si ale nemůže dovolit. Bude se muset potýkat také sampnbsp;celou škálou výzev vampnbsp;zahraniční politice. Vampnbsp;první zahraničněpolitickou krizi Obamovy vlády se snadno může vyvinout Írán a jeho jaderný program.

Důvod je prostý. Írán značně pokročil na cestě ke schopnosti obohacovat uran vampnbsp;měřítku, které dostačuje kampnbsp;výrobě jaderné zbraně. Mezinárodní agentura pro atomovou energii právě oznámila, že Írán tohoto stadia dosáhne možná už vampnbsp;roce 2009.

Írán sampnbsp;jadernou zbraní nebo schopností vampnbsp;krátkém čase jednu nebo více bomb vyrobit představuje opravdové nebezpečí. Přesto jednou zampnbsp;cest, jíž by se nová americká vláda mohla vydat, je přijmout „severokorejskou“ možnost a naučit se sampnbsp;touto hrozbou žít. Riziko tkví vampnbsp;tom, že už tak nestabilní a ke střetům náchylný Střední východ by takový postup ještě zjitřil.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CPESwX5/cs;