Záhada likvidity

Stále častěji slýcháme, že „svět se topí v likviditě“ a že to ospravedlňuje očekávání dalšího růstu cen aktiv. Co však taková likvidita znamená a existuje skutečně důvod očekávat, že udrží další zvyšování cen akcií a nemovitostí?

Likvidní aktiva jsou aktiva připomínající hotovost, poněvadž je lze snadno na hotovost proměnit a použít k nákupu aktiv jiných. Podstata zřejmě spočívá v tom, že se kolem nás vyskytuje takových aktiv značné množství a že jsou za ně získávány peníze, které zvyšují ceny akcií, bydlení, pozemků, umění atd.

Tato teorie zní stejně povšechně a fundamentálně jako teorie, podle níž globální oteplování vede k tání ledovců a zvyšování hladiny moří po celém světě. Zvyšující se hladina moře by vysvětlila spoustu geologických i ekonomických dějů. Je zvyšující se finanční likvidita opravdu podobnou silou? A co je to vůbec za teorii?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/f3woQ7L/cs;