Meze demokracie

Zvolení militantní a až dosud mimoparlamentní skupiny Hamas na palestinských územích nám připomíná, co demokracie nedokáže zajistit. V zavedenějším demokratickém státě nikoho nepřekvapí, když jeho strana nezvítězí. Demokracie se zakládá na soupeření stran, a pokud nesestaví „velkou koalici“, nemohou vyhrát všechny. Ale co když vítězové voleb nehodlají dodržovat pravidla, jež jsou nedílnou součástí demokratického procesu?

Člověk si vzpomene na Hitlera, který, byť jeho vlastní strana nezískala 50% hlasů, mohl své „uchvácení moci“ opřít o parlamentní většinu. V méně vzdálené minulosti volby v postkomunistických zemích Evropy vynesly k moci skupiny, jejichž demokratické vysvědčení je přinejmenším pochybné.

Tím nijak nemíním srovnávat Hamas s některou z těchto politických sil. Nicméně člověk si musí lámat hlavu nad vítězstvím hnutí, kde nezanedbatelné množství zvolených členů sedí v izraelských věznicích a u dalších není pravděpodobné, že by získali povolení ke vstupu do země, v níž byli zvoleni, takže nový parlament nemůže řádně fungovat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/7a0qrbdcs