Levice v ulicích

PAŘÍŽ – Pouliční bouře, které se prohnaly Řeckem, zřejmě mají mnoho příčin, ale jednou, která se málo zmiňuje, je štěpení řecké levice na tradiční socialistickou stranu PASOK Jorga Papandrea a čím dál radikálnější frakci, která odmítá veškerou vstřícnost vůči Evropské unii i moderní ekonomice. Tento zlom různou měrou ochromuje socialistické strany napříč Evropou.

Že je tradiční levice vprostřed dnešní hospodářské krize tak netečná, je víc než s podivem. Místo aby si evropské socialistické strany v oživených pochybnostech ohledně kapitalismu libovaly, zatím se nezmohly na žádnou seriózní politickou zteč. V zemích, kde třímají moc, například ve Španělsku, jsou v současnosti velice nepopulární.

Tam, kde jsou v opozici, třeba ve Francii a Itálii, jsou rozhárané – což platí i pro německé sociální demokraty, byť ti jsou součástí vládní velké koalice. Vytlouct z krize politický kapitál se nedaří dokonce ani švédským opozičním socialistům, v zemi už sto let dominantní straně. Výjimkou je snad Velká Británie, ačkoliv protržní Labouristická strana zformovaná Tony Blairem se už možná za levicovou stranu nepočítá.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ahBbiRIcs