Libanonský labyrint

Libanon již brzy uspořádá prezidentské volby, které si žádná ze soupeřících frakcí – a vlastně ani žádná ze znesvářených stran v regionu – nemůže dovolit prohrát.

Začněme u Sýrie. V roce 2005 byl režim Bašára Asada po atentátu na někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího donucen stáhnout z Libanonu svou armádu. Zodpovědnost za atentát se všeobecně připisuje Sýrii a domácí libanonský i mezinárodní tlak k syrskému stažení napomohly. Přesto Asad krátce poté v projevu varoval, že nic nemůže zpřetrhat syrsko-libanonské vztahy.

Asad ví, že zvolení prezidenta podporujícího suverenitu a nezávislost Libanonu by ztížilo návrat Sýrie – a to si Asad přeje ze všeho nejméně, jak v soukromí připouštějí i jeho spojenci. Koneckonců bylo jeho rozhodnutím prodloužit v roce 2004 v rozporu s ústavou funkční období spolehlivě prosyrského libanonského prezidenta Emile Lahúda, což rozpoutalo politickou krizi vedoucí až k Harírího zavraždění a zrodu koalice protisyrských skupin, která čítala i mnoho někdejších syrských spojenců.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JeVsdXY/cs;