Vraždy v Kolumbii

Vražda 11 regionálních zákonodárců, jež držely jako rukojmí kolumbijské gerily FARC, je připomínkou věčných muk země. Ač to však zní zvláštně, Kolumbie je dnes v lepším stavu než v předcházejících letech, zejména díky vedení prezidenta Álvara Uribeho.

Samozřejmě, jak dokládají vraždy, Kolumbie zůstává bizarním místem, jež čelí zvláštním a těžko zvladatelným potížím. Gerily FARC drží některé z unesených obětí už mnoho let. V polovojenských jednotkách se stále vyskytují dětští vojáci a existují videonahrávky kompromitující kolumbijské politiky a drogové krále. Ze všeho nejpodivnější jsou asi příslušníci geril, již odmítají propuštění na svobodu, a vláda trvající na jejich osvobození, třeba i proti jejich vůli.

Před o málo víc než rokem byl Uribe s velkým náskokem znovuzvolen, což byl hold jeho popularitě a účinnosti jeho politiky „demokratické bezpečnosti“ zaměřené na boj proti gerilám a obecnému násilí v zemi. Ve volbách padla nejstarší zavedená dvoupartajní soustava v Latinské Americe, poněvadž prezidentský kandidát aliance Polo Democrático získal víc hlasů než jeho vyzyvatel z Liberální strany, čímž dal konečně možnost volebního vyjádření levicovým silám, které dříve u volebních uren nenacházely větší potenciál ke změně než v horských bojích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GZaIf0N/cs;