0

Rudí Khmerové na lavici obžalovaných

Lidé podezřelí z válečných zločinů - od Rwandy přes Srbsko po Sierru Leone - v těchto dnech sedí na lavici obžalovaných. Desítky dalších jsou stále na útěku, ale přetrvává naděje, že i oni budou jednoho dne čelit spravedlnosti. To ovšem neplatí o pachatelích kambodžské genocidy v sedmdesátých letech minulého století. Ti zůstávají na svobodě a nikdo po nich nepátrá.

Během vlády Rudých Khmerů v letech 1975-79 byla čtvrtina osmimilionové kambodžské populace popravena, zemřela hlady nebo podlehla různým nemocem. Nekonal se však žádný skutečný proces, nezasedala žádná komise pro pravdu a nikdo se oficiálně nedoznal ke zločinům, které se řadí mezi nejohavnější v dějinách lidstva.

V důsledku toho mnoho Kambodžanů narozených po roce 1979 nechápe rozsah a závažnost napáchaných zvěrstev. Trápení a žal lidí, kteří přežili - z nichž téměř všichni ztratili někoho milovaného -, přitom nedošly nápravy.

To se však možná brzy změní. Před rokem se Organizace spojených národů a kambodžská královská vláda dohodly na zásadách zřízení „Mimořádného úřadu". Ten se bude skládat z kambodžských i mezinárodních žalobců a soudců, kteří budou vyšetřovat a soudit „významné vedoucí představitele Demokratické Kampučie a ty, kdo nesli největší zodpovědnost za zločiny" spáchané za vlády Rudých Khmerů. Schválení dohody bylo sice odloženo v důsledku patové situace, jež mezi hašteřícími se politickými stranami v Kambodži nastala po loňských volbách, avšak zdá se, že průlom je nablízku.