Rudí Khmerové na lavici obžalovaných

Lidé podezřelí z válečných zločinů - od Rwandy přes Srbsko po Sierru Leone - v těchto dnech sedí na lavici obžalovaných. Desítky dalších jsou stále na útěku, ale přetrvává naděje, že i oni budou jednoho dne čelit spravedlnosti. To ovšem neplatí o pachatelích kambodžské genocidy v sedmdesátých letech minulého století. Ti zůstávají na svobodě a nikdo po nich nepátrá.

Během vlády Rudých Khmerů v letech 1975-79 byla čtvrtina osmimilionové kambodžské populace popravena, zemřela hlady nebo podlehla různým nemocem. Nekonal se však žádný skutečný proces, nezasedala žádná komise pro pravdu a nikdo se oficiálně nedoznal ke zločinům, které se řadí mezi nejohavnější v dějinách lidstva.

V důsledku toho mnoho Kambodžanů narozených po roce 1979 nechápe rozsah a závažnost napáchaných zvěrstev. Trápení a žal lidí, kteří přežili - z nichž téměř všichni ztratili někoho milovaného -, přitom nedošly nápravy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/i9iSfOY/cs;