0

Irská výzva k opětovnému promyšlení Lisabonské smlouvy

MAYNOOTH, IRSKO – Evropskou unii už několik měsíců bičují hospodářské bouře, které přerostly ve vážnou hrozbu vleklé celoevropské recese. V centru dění se tudíž ocitly bankovnictví a finance, avšak ústavní problém EU z něj tvrdošíjně odmítá odejít.

Irské odmítnutí Lisabonské smlouvy letos v červnu uvrhlo EU do nového období nejistoty ohledně budoucnosti unie. Dnes, v předvečer summitu Evropské rady, který je plánován na 11. až 12. prosinec, sílí očekávání, že irský premiér Brian Cowen představí jasnou cestovní mapu obsahující irský návrh řešení ústavního dilematu EU.

Pragmatici připouštějí, že ratifikační krize vyvolaná irským odmítnutím Lisabonské smlouvy přerostla v širší evropský problém. Irské „ne“ osmělilo euroskeptiky v dalších členských státech, v neposlední řadě popudlivého českého prezidenta Václava Klause, který dal najevo, že dokud nebude zajištěna ratifikace Irskem, může podepsání Lisabonské smlouvy odmítnout. Vzhledem k tomu, že se má Česká republika ujmout 1. ledna 2009 předsednictví EU, panují značné obavy, že Klaus využije postavení české hlavy státu a pokusí se sabotovat úsilí o záchranu Lisabonské smlouvy.

Tyto obavy zůstávají silné i po rozhodnutí českého Ústavního soudu z 26. listopadu, podle něhož Lisabonská smlouva neodporuje české ústavě a český parlament ji může normální cestou schválit. Současná konstelace politických sil v Česku je však rovnoměrně rozdělená mezi příznivce a odpůrce smlouvy. Propojenost ratifikačních krizí v Irsku a v České republice je dnes tedy zřejmá a hrozí, že se v roce 2009 přelije i do dalších částí EU.