Informační stát

MOSKVA – Nová americká administrativa Baracka Obamy má v plánu napodobit většinu dnešních velkých korporací a zřídit funkci hlavního technologického experta. Měly by mít někoho takového i jiné země?

Domnívám se, že většina zemí by neměla otrocky napodobovat Spojené státy a místo toho zřídit funkci hlavního informačního experta (CIO) – člověka, který o informacích nepřemýšlí jen jako o prostředku ke zvýšení efektivity, ale i jako o hybateli změn. Volný tok informací omezuje moc oficiálních míst a dává jednotlivcům sílu, aby jednali sami za sebe. Je to podstata volného trhu a měla by to být i podstata svobodné demokracie. Lidé by měli vědět, co jejich představitelé dělají, kolik stojí politika jejich vlády, kdo ji platí a kdo z ní má prospěch.

Vládní CIO by pochopitelně nemohl dosáhnout všech těchto věcí sám. Mohl by je však podnítit všude tam, kde se využívají informace, a všude tam, kde jsou tyto informace skryté.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PhKum66/cs;