Nevyhnutelnost čínské demokracie

Před patnácti lety protestoval Fang Chung-in na náměstí Tchien-an-men. Před několika roky moderoval v Pekingu jeden z nejpopulárnějších televizních pořadů v Číně, kde každý týden testoval trpělivost úřadů. Dnes řídí čelní šanghajskou televizní stanici Dragon TV a reklamy s ním visí na městských mrakodrapech.

Chu Šu-li patří do stejné generace: tato novinářka, kterou časopis Economist označuje za „nejnebezpečnější ženu v Číně", odešla z prvního zaměstnání ve stranickém tisku na post editorky obchodního magazínu Caijng , jenž přináší články o korupci a odhaluje nekalé praktiky podnikatelů a veřejných činitelů.

Bylo by ovšem chybou vykládat si tyto experimenty se svobodným tiskem jako příznak, že se v Číně blíží demokracie. Strana umožňuje časopisu Caijng odhalovat korupci, poněvadž to přispívá k boji proti nejzávažnější nemoci současné Číny. „Prvním občanským právem je vybřednout z chudoby," tvrdí Jung-tchu Lung, jeden z čínských vyjednavačů při Světové obchodní organizaci. „Za patnáct let jsme zbavili chudoby 200 milionů lidí; 700 milionů Číňanů má dnes přístup k elektřině, což byl před patnácti lety nepoznaný luxus. Proto je naší prioritou růst: vše ostatní je, po pravdě řečeno, méně důležité."

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/0dLYfBS/cs;