Indická želva a čínský zajíc

„Indie všude“, tak znělo téma letošního Světového ekonomického fóra. Na Západě se věnuje tolik pozornosti Číně, že se indické úspěchy často přiznávají až jako dodatečná myšlenka. Jako by s cílem zdůraznit to, že politická stabilita musí v dlouhodobém výhledu zvítězit, Indové polepili švýcarské autobusy reklamou: „Indie: nejrychleji rostoucí demokracie světa.“

Indický mediální útok slavil ohromný úspěch. V Davosu jeden řečník za druhým chválil myšlenku, že ač má dnes Čína náskok, dlouhodobě je závod mezi oběma asijskými obry otevřenou otázkou. Vývoj Indie v supervelmoc srovnatelnou s Čínou se bral, alespoň několik dní, za hotovou věc. Jak ale závod mezi ekonomikami, z nichž každá má přes miliardu obyvatel, ve skutečnosti vypadá?

Na povrchu si Čína vytvořila před Indií značný náskok. Před pětadvaceti lety, na počátku současné vlny globalizace, byl národní výstup v Indii a v Číně přibližně tentýž. Dnes je Čína podle všech měřítek více než dvakrát bohatší.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gHMHMS9/cs;