1

Proč se stal Po hlavní hvězdou

CLAREMONT, KALIFORNIE – Na rozdíl od většiny zinscenovaných procesů se drama, v jehož hlavní roli figuroval Po Si-laj, kdysi nafoukaný a mediálně protřelý bývalý šéf Komunistické strany Číny ve městě Čchung-čching, nezvykle změnilo v improvizaci. Před začátkem přelíčení panoval všeobecný konsensus, že proces s Poem je pečlivě zrežírovaný a nacvičený tak, aby zobrazil zoufalého a kajícného hříšníka, jenž se doznává ke svým zločinům a omlouvá se straně.

Historický pětidenní proces však rozptýlil jakoukoliv představu, že se Po v tichosti uchýlí do své cely v nechvalně proslulém pekingském vězení Čchin-čcheng, kde si odpykávají tresty padlí vedoucí představitelé země. Ve skutečnosti se Po obžalobě energicky zpěčoval a hájil se s vehemencí, která překvapila téměř všechny, kdo četli přepisy zveřejňované soudem v reálném čase během prvního dne procesu.

Po odmítl tvrzení jednoho ze svých žalobců, že „prodal svou duši“. Svědeckou výpověď své manželky Ku Kchaj-laj, která si nyní odpykává odložený trest smrti za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda v roce 2011, označil za „komickou“ a „smyšlenou“, přičemž ji samotnou nazval „šílenou“.

Během procesu Po stroze odmítl většinu obvinění z korupce, často prohlašoval, že nezná fakta, a tvrdil, že si není schopen vybavit žádné podrobnosti o projednávaných záležitostech. S poukazem na psychický stres dokonce odvolal své přiznání protikorupční agentuře KS Číny, že přijal úplatky od muže, jehož před soudem označil za „člověka bez duše“. Ve své závěrečné řeči pak vypustil šrapnel: prohlásil, že Wang Li-ťün, jeho bývalý policejní náčelník a přisluhovač (a také „ničema“) byl tajně zamilovaný do jeho manželky.