Proč se stal Po hlavní hvězdou

CLAREMONT, KALIFORNIE – Na rozdíl od většiny zinscenovaných procesů se drama, v jehož hlavní roli figuroval Po Si-laj, kdysi nafoukaný a mediálně protřelý bývalý šéf Komunistické strany Číny ve městě Čchung-čching, nezvykle změnilo v improvizaci. Před začátkem přelíčení panoval všeobecný konsensus, že proces s Poem je pečlivě zrežírovaný a nacvičený tak, aby zobrazil zoufalého a kajícného hříšníka, jenž se doznává ke svým zločinům a omlouvá se straně.

Historický pětidenní proces však rozptýlil jakoukoliv představu, že se Po v tichosti uchýlí do své cely v nechvalně proslulém pekingském vězení Čchin-čcheng, kde si odpykávají tresty padlí vedoucí představitelé země. Ve skutečnosti se Po obžalobě energicky zpěčoval a hájil se s vehemencí, která překvapila téměř všechny, kdo četli přepisy zveřejňované soudem v reálném čase během prvního dne procesu.

Po odmítl tvrzení jednoho ze svých žalobců, že „prodal svou duši“. Svědeckou výpověď své manželky Ku Kchaj-laj, která si nyní odpykává odložený trest smrti za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda v roce 2011, označil za „komickou“ a „smyšlenou“, přičemž ji samotnou nazval „šílenou“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/68cYNFacs