MMF versus Světová banka

CAMBRIDGE: Hledání nového výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu jistě během příštích týdnů a měsíců upoutá veškerou pozornost, ale přesto, ze všeho nejvíce jde o politiky, které po jeho ustavení budou následovat. A už nyní zuří v pravdě pošetilý boj o to, která z institucí měla v minulých letech pravdu, zda-li to byl MMF se svými přísnými léčebnými kůrami, či Světová banka a její alternativní postupy.

Tato debata propukla, třebaže jen pod povrchem, když v roce 1995 zkolabovalo Mexiko. Tehdy se začalo diskutovat, zda nejsou politiky MMF příliš přísné, či dokonce nepříznivé a zda ekonomiky jen netlačí do bankrotů? A zda je také můžeme vinit z katastrofálních sociálních pádů, jež byly vyvolány finančními krizemi několika posledních let? Zejména tento druhý pohled měl po celé Asii mnoho stoupenců a asijské vlády, včetně japonské, jedním hlasem volaly po Asijském MMF s alternativními (tedy mírnějšími) politikami. Dostalo se jim zcela výjimečné a stejně tak nečekané podpory ze strany Josepha Stiglitze, hlavního ekonoma a dlouholetého vice-presidenta Světové banky, který nedávno otevřeně doporučil, že by Čína měla přistoupit ke konkurenceschopné devalvaci a hospodářským politikám, založených na sousedské spolupráci.

Utrápeným vládám samozřejmě Stiglitzovy návrhy na takové ozdravné kroky připadaly jako sen, jako vůně omamných svící tišící všechnu bolest. Jejich přijetím by totiž bylo možné vyhnout se velkým rozpočtovým škrtům a nebetyčným úrokovým mírám. Stiglitzova prohlášení přinesla obrovskou podporu všem těm, kdo oponovali smrtícím politikám MMF, a když nic jiného, tak alespoň řádně zmátla jak veřejnost tak i politiky. A pro Japonsko, které se pokoušelo dál postupovat vlastní cestou, to byla přímo rajská hudba. A stejně tak i pro Dr. Mahatira, vůdce Malajsie, který se vydal na proti-byrokratické tažení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/f92R5rT/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now