Krok MMF do budoucna

NEW YORK – Výroční setkání Mezinárodního měnového fondu letos na jaře bylo pozoruhodné tím, že dalo znát snahu Fondu distancovat se od svých vlastních dlouhotrvajících doktrín týkajících se kapitálové regulace a flexibility trhu práce. Vypadá to, že pod vedením Dominiqua Strausse-Kahna se postupně a obezřetně vyprofiloval nový MMF.

Je tomu o málo víc než 13 let, co se MMF na své hongkongské schůzce v roce 1997 pokusil upravit si chartu, aby získal víc prostoru k postrkování zemí k liberalizaci kapitálového trhu. Načasování nemohlo být horší: schylovalo se právě k východoasijské krizi, která z velké části plynula právě z liberalizace kapitálových trhů v regionu, jenž ji vzhledem ke své vysoké míře úspor nepotřeboval.

Liberalizační úsilí prosazovaly západní finanční trhy – a západní ministři financí, kteří jim tak oddaně slouží. Finanční deregulace ve Spojených státech byla prvořadou příčinou globální krize, která propukla v roce 2008, a jinde ve světě zase liberalizace finančnictví a kapitálových trhů přispěla k šíření traumatu „Made in USA“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZF2uFNc/cs;