MMF potřebuje vůdce z „nových ekonomik"

Odstoupení Horsta Kohlera z funkce výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu nabízí jedinečnou příležitost reformovat tuto angažovanou mezinárodní finanční instituci.

Jako první krok k celkové reformě potřebuje MMF nového vůdce se solidní technickou průpravou, širokou vizí a bezprostřední zkušeností se zvládáním makroekonomických rizik, jimž čelí nové a přechodné ekonomiky. Pan Kohler všechny tyto charakteristiky postrádal. Tento šedivý byrokrat a průměrný ekonom nebyl první volbou pro danou funkci dokonce ani pro Německo.

Místo aby byl nyní vedením pověřen nejlepší muž nebo žena, pravděpodobně bohužel jako obvykle převládne politika. Očekává se, že funkce výkonného ředitele připadne Evropanovi. Ještě před několika dny se zdálo, že hlavním kandidátem je španělský ministr financí Rodrigo Rato. Poté, co jeho Lidová strana utrpěla ve všeobecných volbách ve Španělsku porážku, je ovšem nepravděpodobné, že se právě on stane evropským kandidátem na funkci v MMF.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xZvs0s2/cs;