MMF znovu selhává

Od osudové schůzky Mezinárodního měnového fondu těsně před vypuknutím celosvětové finanční krize uplynulo šest let. Byl jsem u toho. Schůzka to byla opravdu podivná. Pozorným lidem bylo zřejmé, že se na obzoru rýsuje krize. Příčinou byla liberalizace kapitálových trhů a otevření se jednotlivých zemí vrtochům mezinárodních kapitálových toků - iracionálnímu pesimismu i optimismu, nemluvě o manipulacích spekulantů.

Přesto MMF stále lobboval za změnu svých stanov, která by mu umožnila nutit státy k liberalizaci kapitálových trhů, a ignoroval důkazy, že tento postoj nevede ke zvýšení růstu ani k posílení investic, nýbrž pouze k další nestabilitě. Krize, které propukly tentýž rok o něco později, podkopaly důvěru v MMF a vyústily v diskuse o ,,reformě celosvětové finanční architektury".

Nyní, o šest let později, již lze prohlásit, že tyto diskuse nevedly k žádným podstatným změnám. Někteří lidé naznačují, že onen vzletný výraz ,,reforma celosvětové finanční architektury" byl jen plácnutím do vody. Americké ministerstvo financí i MMF věděly nebo alespoň doufaly, že s pominutím krize se pozornost celého světa upře jinam. A zatímco se obě instituce v otázce řešení krize mýlily, v tomto bodě měly pravdu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ceWlvgw/cs;