0

MMF vstupuje do Německa

Odchod Horsta Köhlera z postu výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu, který byl veden snahou o jeho zvolení do funkce německého prezidenta, je příležitostí k zamyšlení, a to jak o fondu samotném, tak i o stavu ekonomie.

V předvečer Köhlerova nástupu do funkce výkonného ředitele zažíval svět období finančních výkyvů, jaké nepamatoval od třicátých let dvacátého století. Důvěra v MMF byla na historickém minimu. Fond velmi špatně zvládl východoasijskou krizi, ruskou krizi i brazilskou krizi. Nad Köhlerovým předchůdcem se stahovala mračna a také samotné Köhlerovo zvolení provázely obláčky sporů.

Při volbě svého šéfa by se mezinárodní veřejná instituce pochopitelně měla poohlížet po nejkvalifikovanějším člověku a jeho volba by měla být vedena co nejotevřenějším a nejprůhlednějším způsobem. Vyžadují to principy demokratické zodpovědnosti, o nichž MMF tak působivě hovoří v rozvojovém světě. Dohoda mezi Amerikou a Evropou však nakonec určila, že se šéfem MMF stane Evropan.

Evropané se poté dohodli, že Německo až dosud nemělo spravedlivé zastoupení ve vedení významných mezinárodních organizací, a tak byla volba prostá: funkce připadne Němci přijatelnému pro Ameriku. Zkušenosti z rozvojových zemí, kde došlo prakticky ke všem krizím, jimiž se MMF musel zabývat, nebyly vůbec pokládány za nezbytnou podmínku!