Ponížení Británie

BERKELEY – Když finanční krize udeřila na konci roku 2008 s plnou silou, rozdělily se země světa do dvou skupin: na ty, jejichž vedoucí představitelé si usmysleli, že se krizí nějak protlučou, a na Čínu. Pouze Číňané vzali vážně tvrzení Miltona Friedmana a Johna Maynarda Keynese, že když země čelí možné depresi, má ze všeho nejdříve využít vládu ke strategické intervenci na výrobních a finančních trzích s cílem udržet tok agregátní poptávky.

Na počátku roku 2010 se pak země, které se krizí protloukaly, dále rozdělily do dvou podskupin: ty, jejichž vlády si udržely nepošramocený kredit, se krizí protloukaly dál, zatímco země jako Řecko a Irsko, jejichž vlády si kredit pošramotily, neměly jinou možnost než přijmout úsporná opatření a pokusit se obnovit fiskální důvěru.

Dnes dochází k dalšímu štěpení, tentokrát na země, které se dál protloukají, a na Velkou Británii. Ačkoliv je kredit britské vlády stále ryzí jako zlato, chystá se administrativa premiéra Davida Camerona zahájit možná největší řízenou fiskální kontrakci v dějinách: jde o plán snížit vládní rozpočtový deficit o 9% HDP během následujících čtyř let.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MzgrGMF/cs;