Hodina technokratů

CAMBRIDGE – Řecko a Itálie, země, které se ocitly v zoufalé situaci, když kvůli bezvýchodným politickým systémům zabředly do bažiny dluhů a krize, si do čela nových vlád nezvolily politiky, nýbrž technokratické ekonomy – Lucase Papademose a Maria Montiho. Oba lze označit za akademiky: Monti působil jako prezident milánské Bocconiho univerzity a také jako evropský komisař, zatímco Papademos byl poté, co mu vypršelo funkční období viceguvernéra Evropské centrální banky, rok mým kolegou na Kennedyho škole státní správy při Harvardově univerzitě.

Nepotrvá dlouho a oba muži si pravděpodobně vyslouží titulky jako „Profesoři mají jedničku z ekonomie, ale z politiky propadají“. Bude to nefér. Nebude je totiž brzdit absence politických schopností, nýbrž absence politické moci.

Monti sice získal pro svou technokratickou vládu silnou podporu veřejnosti, ale nedisponuje parlamentní většinou, o kterou by se mohl opřít. Bývalý premiér Silvio Berlusconi dal navíc jasně najevo, že neobětuje své osobní politické zájmy pro dobro země.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/1w62tEb/cs;