Hodina Hamásu

Jednostranným stažením Izraele ze všech jednadvaceti osad v Gaze a čtyř na západním břehu Jordánu vznikla pro Palestince nová realita. Způsob, jakým Palestinci na tyto změněné okolnosti zareagují, může docela dobře rozhodnout, zda se konečně dočkají nezávislého státu. Z hlediska Palestinců se proto tento okamžik může ukázat jako největší příležitost. Anebo, řečeno slovy Abba Ebana, může jít o další příležitost, jak promarnit příležitost.


Jak Palestinci odpovědí, to závisí do značné míry na tom, jak se palestinská politická garnitura vyrovná s rostoucí mocí palestinských islámských hnutí, která bezpochyby očekávají, že jim v Gaze po stažení Izraelců připadne významný podíl na moci. Obnoví ozbrojené skupiny svůj boj proti Izraeli, anebo se do věci vloží Palestinská samospráva a bude útoky odvracet či proti nim bojovat? Do jaké míry jsou sekulární hnutí Fatah kontrolované předsedou Palestinské samosprávy Abbásem a islamistický Hamás připraveni dospět k dohodě, jak po stažení Izraelců postupovat?

Abbás a další představitelé Palestinské samosprávy zdůrazňují potřebu „jednoho režimu, jednoho právního systému a politického pluralismu“. Abbás si rovněž přeje, aby se zbraně dostaly pouze do jedněch rukou – do rukou Palestinské samosprávy. Podařilo se mu přesvědčit palestinské radikály, aby zastavili palbu a ukázali Izraelcům i světu, že vyklízení osad se může obejít bez izraelsko-palestinského násilí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/HgeUHyY/cs;