Hodina Hamásu

Jednostranným stažením Izraele ze všech jednadvaceti osad v Gaze a čtyř na západním břehu Jordánu vznikla pro Palestince nová realita. Způsob, jakým Palestinci na tyto změněné okolnosti zareagují, může docela dobře rozhodnout, zda se konečně dočkají nezávislého státu. Z hlediska Palestinců se proto tento okamžik může ukázat jako největší příležitost. Anebo, řečeno slovy Abba Ebana, může jít o další příležitost, jak promarnit příležitost.


Jak Palestinci odpovědí, to závisí do značné míry na tom, jak se palestinská politická garnitura vyrovná s rostoucí mocí palestinských islámských hnutí, která bezpochyby očekávají, že jim v Gaze po stažení Izraelců připadne významný podíl na moci. Obnoví ozbrojené skupiny svůj boj proti Izraeli, anebo se do věci vloží Palestinská samospráva a bude útoky odvracet či proti nim bojovat? Do jaké míry jsou sekulární hnutí Fatah kontrolované předsedou Palestinské samosprávy Abbásem a islamistický Hamás připraveni dospět k dohodě, jak po stažení Izraelců postupovat?

Abbás a další představitelé Palestinské samosprávy zdůrazňují potřebu „jednoho režimu, jednoho právního systému a politického pluralismu“. Abbás si rovněž přeje, aby se zbraně dostaly pouze do jedněch rukou – do rukou Palestinské samosprávy. Podařilo se mu přesvědčit palestinské radikály, aby zastavili palbu a ukázali Izraelcům i světu, že vyklízení osad se může obejít bez izraelsko-palestinského násilí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/HgeUHyYcs