0

Skryté účely vysokých financí

BERKELEY – Nikdo nezpochybňuje užitečnost „nízkých“ financí: možnost používat šeky, bankovky a kreditní karty namísto nutnosti vozit s sebou truhlice se stříbrem, váhy a reakční činidla ke zkoušce ryzosti a namísto potřeby ozbrojených strážců, kteří by toto stříbro chránili – plus dalších strážců hlídajících první strážce. To vše má očividné výhody, stejně jako možnost, aby si domácnosti půjčovaly od jiných a půjčovaly jiným, a nemusely tak každý den, týden, měsíc nebo rok vyrovnávat příjmy a výdaje.

K čemu jsou však „vysoké“ finance?

Konvenční popis ekonomů tvrdí, že vysoké finance nám zajišťují tři typy služeb. Za prvé umožňují mnoha střadatelům spojovat bohatství za účelem financování velkých podniků, které mohou díky své velikosti dosahovat efektivity příslušející kapitálově intenzivnímu modernímu průmyslu.

Za druhé představují vysoké finance arénu, která omezuje nejhorší formy zneužívání pravomocí ze strany manažerů velkých korporací. Akcionářská demokracie sice nefunguje, ale strach manažerů, že budou při výrazném poklesu ceny akcií vyvedeni z firmy za ucho, je užitečným brzdným mechanismem.