Zdraví americké politiky

CAMBRIDGE – Když Kongres Spojených států amerických schválil plán prezidenta Baracka Obamy rozšířit zdravotní pojištění téměř na všechny Američany, jednalo se o nejdůležitější sociální legislativu, kterou tato země zažila od 60. let minulého století. A přestože republikánská opozice zůstává silná, bylo přijetí zákona velkým domácím politickým vítězstvím pro Obamu.

Schválení zákona má i širší důsledky, poněvadž stejně jako Obamovo zvolení v roce 2008 odpovídá na některé otázky o zdraví amerického politického systému. Koneckonců se ještě nedávno všeobecně tvrdilo, že Afroameričan bez politické mašinerie v zádech se nemůže stát prezidentem.

Mnozí pozorovatelé zastávali až donedávna názor, že zablokovaný americký politický systém zabrání tomu, aby země přetavila své hojné mocenské zdroje ve vedoucí roli. Jak nedávno uvedl jeden vnímavý novinář: „Amerika má stále prostředky k řešení téměř kterékoliv ze svých strukturálních slabin… spotřebu energie, náklady na zdravotní péči, optimální vzdělanostní a profesní směs potřebnou k opětovnému vytvoření silné střední vrstvy. Toto je americká tragédie počátku 21. století: životaschopná a sebeobnovující se kultura, která přitahuje talenty z celého světa, a na druhé straně systém vládnutí, jenž stále více vypadá jako vtip.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/61BWhwV/cs;