0

Tvrdá pravice měkne

PAŘÍŽ – Ústřední paradox francouzské politiky se znovu potvrdil 27. března. V celostátních volbách do místních zastupitelstev (takzvaných Conseiller Général) získala krajně pravicová Národní fronta 11% všech hlasů, ale obsadila pouze 0,1% křesel.

Nepoměr mezi oblibou Národní fronty u voličů a jejím skutečným zastoupením se stal trvalým rysem francouzské politiky už ve chvíli, kdy Jean-Marie Le Pen tuto stranu před 40 lety založil. V lednu však Le Pena nahradila jeho neméně charismatická dcera Marine. A s touto změnou se možná mění i osud strany samotné.

Nízký počet zvolených zástupců Národní fronty je výsledkem strategie uskutečňované jejími dvěma hlavními soupeři, Socialistickou stranou a stranou Union pour un Mouvement Populaire prezidenta Nicolase Sarkozyho (UMP, dříve Gaullistickou stranou), které si od 80. let v podstatě rozdělují všechny volené posty na celostátní i místní úrovni. Aby si tuto společnou nadvládu udržely, víceméně se dohodly na strategii „republikánské fronty“, jejímž cílem je vytěsnit Národní frontu ve druhém kole všech voleb.

V přímém souboji mezi kandidátem Národní fronty a kandidátem socialistů nebo UMP tak socialisté a UMP obvykle hlasují jeden pro druhého. Nejnápadnějším projevem této „republikánské“ aliance byly prezidentské volby v roce 2002, kdy tehdejší gaullistický prezident Jacques Chirac obdržel díky podpoře socialistů ve druhém kole všelidového hlasování 85% hlasů a porazil Jean-Marie Le Pena.