d2c0ed0346f86f380e93641e_jo3451c.jpg John Overmyer

Tvrdá pravice měkne

PAŘÍŽ – Ústřední paradox francouzské politiky se znovu potvrdil 27. března. V celostátních volbách do místních zastupitelstev (takzvaných Conseiller Général) získala krajně pravicová Národní fronta 11% všech hlasů, ale obsadila pouze 0,1% křesel.

Nepoměr mezi oblibou Národní fronty u voličů a jejím skutečným zastoupením se stal trvalým rysem francouzské politiky už ve chvíli, kdy Jean-Marie Le Pen tuto stranu před 40 lety založil. V lednu však Le Pena nahradila jeho neméně charismatická dcera Marine. A s touto změnou se možná mění i osud strany samotné.

Nízký počet zvolených zástupců Národní fronty je výsledkem strategie uskutečňované jejími dvěma hlavními soupeři, Socialistickou stranou a stranou Union pour un Mouvement Populaire prezidenta Nicolase Sarkozyho (UMP, dříve Gaullistickou stranou), které si od 80. let v podstatě rozdělují všechny volené posty na celostátní i místní úrovni. Aby si tuto společnou nadvládu udržely, víceméně se dohodly na strategii „republikánské fronty“, jejímž cílem je vytěsnit Národní frontu ve druhém kole všech voleb.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/JIM1YT0cs