Velká chvíle Hamásu

Uchvácení pásma Gazy Hamásem vytvořilo vedle Íránu druhý radikálně islamistický stát na Středním východě. Region, zřejmě i arabsko-izraelský konflikt a rozhodně palestinské hnutí už nikdy nebudou jako dřív.

Porážka Fatahu v Gaze není chybou americké zahraniční politiky, Izraele ani nikoho jiného kromě samotného Fatahu. Jde o fundamentální odkaz Jásira Arafáta, neboť právě on motivoval nejen k teroristickému násilí vůči Izraeli, ale také k anarchii a korupci ve své vlastní organizaci.

Arafát ovšem především nedokázal vyřešit konflikt ani dát svému lidu alternativu k vizi krajního radikalismu a nekonečného boje. Odmítnutím kompromisního mírového řešení, které by vytvořilo samostatný palestinský stát s hlavním městem ve východním Jeruzalémě a mezinárodní pomocí ve výši 23 miliard USD, Arafát dal roku 2000 jasně najevo, že žádný alternativní, umírněný scénář řešení palestinských problémů nevznikne.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MWCW0DY/cs;