0

Zelená inkvizice

KODAŇ – Jakmile přijde řeč na globální oteplování, není nouze o poplašné zprávy. Al Gore třeba proslul tvrzením, že zvýšení hladiny moří o děsivých šest metrů (20 stop) zaplaví významná města po celém světě.

Gorův vědecký poradce Jim Hansen z NASA svého chráněnce ještě trumfuje. Hansen prohlašuje, že hladiny moří se nakonec zvýší o 24 metrů (80 stop) a že k nárůstu o šest metrů dojde ještě během tohoto století. Není divu, že jeho kolega ekolog Bill McKibben tvrdí, že se „podílíme na bezohledné střelbě z jedoucího automobilu a potápíme velkou část zbytku planety i velkou část zbytku tvorstva.“

Vzhledem ke všem těmto varováním poslyšte poněkud nepohodlnou pravdu: za poslední dva roky se globální hladina moří nezvýšila. Ona se naopak mírně snížila . Satelity kroužící kolem planety měří od roku 1992 každých 10 dní globální hladinu moří s udivující přesností – 3-4 milimetry (0,2 palce). Už dva roky hladiny moří klesají. (Veškerá data jsou dostupná na sealevel.colorado.edu.)

Neznamená to, že globální oteplování není pravda. Jak budeme vypouštět víc CO2, teplota se časem mírně zvýší, což způsobí oteplení a určité rozlití moří. Očekává se tedy, že růst hladiny moří se opět vrátí. Právě to nám říká klimatický panel Organizace spojených národů; nejlepší modely ukazují na zvýšení hladiny moří během tohoto století o 18 až 59 centimetrů (7 až 24 palců), přičemž nejběžnější odhad činí 30 centimetrů (jednu stopu). To není děsivé, ba ani nijak zvlášť znepokojující – o 30 centimetrů vzrostla hladina moří za posledních 150 let.