A toxic mix of mutual distrust and rising nationalism – with Taiwan the immediate flash point – has brought Sino-American relations to their lowest point in decades. While neither China nor the United States appears to want a military conflict, we asked PS commentators whether the two powers might nonetheless stumble into one.
BRUSEL – Finančním trhům se právě málem podařilo rozlomit eurozónu. Nápad využít síly trhu a finanční vynalézavosti jako záruky dlouhodobé životaschopnosti eura se tedy může jevit jako paradoxní. A přece právě takový je záměr našeho návrhu, aby se svrchovaný dluh eurozóny rozdělil na hlavní a dodatečné tranše.
Hlavní tranše by se skládaly zamp#160;dluhu vamp#160;celkové výši do 60amp#160;% HDP každé zúčastněné země. Tyto země by pak tento dluh slily dohromady a vydaly společnou a samostatnou záruku. Výsledné „modré dluhopisy“ (pojmenované podle barvy evropské vlajky) by byly mimořádně bezpečným a vysoce likvidním aktivem, srovnatelným samp#160;pokladničními poukázkami Spojených států, čímž by napomohly vzestupu eura jako mezinárodní rezervní měny a zajistily nízké náklady na refinancování většiny dluhu eurozóny.
Naproti tomu, každý dluh nad 60amp#160;% HDP by bylo nutné vydat jako dodatečné „červené dluhopisy“ na výhradně národní zodpovědnost. Vlivem těchto „červených dluhopisů“ by se půjčky nad 60amp#160;% HDP prodražily, což by zlepšilo fiskální kázeň a upevnilo mety stanovené Paktem stability a růstu.
To continue reading, register now.
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
orSubscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Already have an account? Log in