Chris Van Es

Velká hospodářská krize v ekonomické paměti

PAŘÍŽ – Ve Spojených státech a v Evropě se rozhořel spor mezi stoupenci dalších vládních stimulů a zastánci fiskálních škrtů. Tento spor značně připomíná debatu o hospodářských dějinách. Obě strany se znovu vrátily k velké hospodářské krizi z 30. let minulého století – a také k několikasetletým dějinám suverénních dluhových krizí – a jejich pře jen málo připomíná obvyklé polemiky o hospodářské politice.

Prostimulační tábor se často odvolává na škody, které napáchaly fiskální škrty v USA v roce 1937, čtyři roky po zvolení Franklina Roosevelta americkým prezidentem a zahájení programu New Deal. Podle výpočtů ekonoma Paula van den Noorda byla čistým výsledkem rozpočtu z roku 1937 fiskální kontrakce odpovídající třem procentním bodům HDP – což rozhodně nebyla triviální částka. Hospodářský růst se zřítil ze 13% v roce 1936 na 6% v roce 1937 a v roce 1938 kleslo HDP o 4,5%, přičemž nezaměstnanost se zvýšila ze 14% na přibližně 20%. A ačkoliv fiskální politika nebyla jedinou příčinou tohoto dvojitého poklesu, špatně načasované škrty k němu rozhodně přispěly.

Nacházíme se tedy v roce 1936? A skutečně hrozí, že rozpočtové utahování opasků, o němž se v mnoha zemích uvažuje, vyvolá podobnou recesi s dvojitým dnem?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vD5jc11/cs;