Velká kontrakce 2008-2009

CAMBRIDGE – Mezi ekonomickými prognostiky a tržními optimisty si získal oblibu názor, že „čím hlubší recese, tím rychlejší zotavení“. Je to pravda, ovšem jen do jisté míry: bezprostředně po normální recesi ekonomiky skutečně po dobu následujících dvanácti měsíců často rostou mnohem rychleji než obvykle. Velká recese 2008-2009 bohužel ani zdaleka není normální globální recesí.

Velké recesi dodala náboj finanční krize a učinila z ní daleko zákeřnější problém, který má obvykle mnohem dlouhodobější důsledky. Jak s Carmen Reinhartovou uvádíme v naší nové knize Tentokrát je to jinak: Osm desetiletí finanční pošetilosti , pro velkou recesi by se lépe hodil název „velká kontrakce“ vzhledem k mohutnému a současnému smrštění globálního objemu úvěrů, obchodu a růstu, který svět v poslední době zažívá.

Navzdory kulhavému zotavení v rozvinutém světě mají naštěstí rozvíjející se trhy v Asii, Latinské Americe a na Blízkém východě obrovský skrytý růstový potenciál. I přes problematické globální prostředí by jich většina měla být schopna silného růstu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5qbI1bq/cs;