7d9a530446f86f380e7fb327_ms7841c.jpg

Báječný americký čajový dýchánek

NEW YORK – Kdo byli ti skandující, pokřikující, zpívající a modlící se Američané mávající vlajkami, kteří se poslední srpnovou sobotu sešli ve Washingtonu na manifestaci za „obnovení cti“ Spojených států? Tohle nezdaněné vlastenecké povyražení předstíralo nestranickost (jinak by nemohlo být nezdaněné). Hlavním organizátorem a řečníkem byl Glenn Beck, pravicově populistická osobnost z rádia a televize. Slíbil nejen obnovu národní cti, ale i „amerických hodnot“.

Další hvězdou byla Sarah Palinová, miláček davů populistického hnutí Tea Party (Čajový dýchánek), která začala poklonou Martinu Lutheru Kingovi. Hovořila totiž tam, na stejném místě a ve stejné datum, kde King v roce 1963 pronesl proslulou řeč „I have a dream“ (Mám sen). Rychle pak přešla k přednesu dlouhého oslavného projevu o hrdinnosti amerických vojáků, kteří v zahraničí „bojují za svobodu“.

Působilo to jako podivný – a pro mnohé urážlivý – přechod: od Kingovy úžasné žádosti o občanská práva k Palinové sentimentálním klišé o armádě. Jakási podivnost ovšem obestírala celou událost, stejně jako cosi podivného obestírá samotné hnutí Tea Party. Toto nejčerstvější vzedmutí amerického populismu financuje skupina nesmírně zámožných lidí, mimo jiné dvojice ropných miliardářů David a Charles Kochovi, kteří podporují daňové škrty pro největší boháče a rušení vládních subvencí pro chudé, například sociálního zabezpečení a zdravotnického programu prezidenta Baracka Obamy.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/EaRAxIXcs