0

Google, který dokáže říct ne

NEW YORK – Přiznání k majetkovým vazbám se obvykle uvádějí na konci článku, ale dovolte mi tak tentokrát začít.

Jsem členkou správní rady ruské firmy Yandex provozující vyhledávač se zhruba 60% tržním podílem v Rusku, oproti přibližně 20 % připadajícím na Google. Jsem rovněž investorkou a poradkyní AnchorFree, společnosti, která nabízí Hotspot Shield, veřejně přístupnou virtuální privátní síť (VPN), která uživatelům umožňuje zachovávat svůj pohyb na webu v soukromí, ať už se obávají, že je zloději připraví o bankovní údaje nebo že vláda sleduje jejich pohyb na internetu. V Číně máme měsíčně asi milion uživatelů (ze sedmi milionů celosvětově).

Zasedám též ve správní radě společnosti 23andMe, již spoluzaložila manželka spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina. U tématu nedávných kroků Googlu v Číně mám tedy celou paletu zájmů.

Zpočátku jsem přítomnost Googlu v Číně podporovala. Jsem hluboce přesvědčena, že vždy, když uživatel dostane informaci, posílí to maličko tu část jeho mozku, která říká: „Je dobré být informovaný. Mám právo na informace, ať už o jízdních řádech vlaků, filmových hvězdách anebo o chování politiků, jejichž rozhodování ovlivňuje můj život.“