0

Přízraky dějin ve východní Asii

Na letošek připadá sté výročí rusko-japonské války z roku 1905 a 15. srpna si mnoho zemí připomene šedesáté výročí konce druhé světové války v Pacifiku. Samozřejmě, vojenská dominance Japonska ve východní Asii, jež začala rusko-japonskou válkou a trvala až do druhé světové války, už neexistuje. Nad východní Asií stále visí přízraky těchto dějin a každá země usiluje o nalezení způsobu, jak se vyrovnat se svou minulostí.

Měřítkem je Čína. Během staletí východní Asii střídavě dominovaly Japonsko a Čína a dnes se obě země snaží nastolit regionální hegemonii. Historicky byl Korejský poloostrov kolbištěm tohoto soupeření, ale protože se zdá, že Severní a Jižní Korea uzavřou vzájemný mír, Jižní Korea si také vyhrazuje právo na regionální vliv.

Tyto soupeřící nároky na vliv posiluje zášť živená křivdami minulosti.

Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon během své červnové návštěvy USA řekl prezidentu Bushovi, že Čína v průběhu dějin napadla Koreu více než stokrát. Jeho poznámky šokovaly Čínu, která se pokládá za oběť invazí (nejvíce pokořují ty ze strany Japonců) a zapomněla na vlastní historii tyranizování sousedních zemí.