Geopolitické důsledky finanční krize

PRINCETON – Znepokojení investoři a politici začínají být posedlí analogiemi s velkou hospodářskou krizí. Poučení z roku 1931 je však jen zčásti finanční nebo ekonomické. Krize z roku 1931 byla tak velká a tak ničivá proto, že představovala finanční drama odehrávající se na geopolitické scéně.

Z dnešních diskusí se vynořují dva překvapivé závěry, avšak jen jeden z nich byl zatím plně stráven. Za prvé je zapotřebí velký zásah veřejného sektoru. A za druhé je takový zásah složitý, protože v globalizovaném světě přesahuje potřeba pomoci hranice.

Především je nutno říci, že byla odzkoušena i řešení s využitím soukromého sektoru, která však v neuvěřitelně krátké době selhala. Nejčastější útěcha v tomto selhání zní tak, že opravdu zlá krize má očistný charakter. Nesolventní firmy se uzavírají, špatné půjčky odepisují a věřitelé mohou díky obnovené důvěře opět začít půjčovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gKgmNKH/cs;