Skupina G-20 a nové myšlení pro globální ekonomiku

NEW YORK – Summit skupiny G-20 v Soulu byl pozoruhodný tím, že zvýšil politickou váhu zemí s rozvíjejícími se ekonomikami. Nejenže se v jedné takové zemi konal, ale tyto země rovněž summit v mnoha ohledech ovládly.

Názor rozvíjejících se ekonomik převládl hned ve dvou klíčových oblastech – v oblasti makroekonomiky a v oblasti globálního hospodářského rozvoje. Ze summitu navíc vzešel výtečný návrh propojit obě agendy – makroekonomiku a rozvoj –, k čemuž by se mělo přikročit v roce 2011.

Klíčovým rysem dnešní světové ekonomiky je skutečnost, že se pohybuje dvěma rychlostmi. Spojené státy a velká část Evropy se dál utápějí v pozůstatcích finanční krize, která vypukla na podzim roku 2008, a potýkají se s vysokou nezaměstnaností, pomalým hospodářským růstem a přetrvávajícími problémy bankovního sektoru. Rozvíjející se trhy naopak krizi vesměs překonaly. Zatímco rok 2009 byl obtížný pro celou globální ekonomiku, v roce 2010 se rozvíjející se trhy silně zotavily, zatímco bohaté země nikoliv.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AFGpYza/cs;