0

Nová evropská identita francouzských socialistů

Francouzská Socialistická strana možná právě zachránila ratifikaci návrhu Ústavní smlouvy Evropské unie ze strany Francie v referendu plánovaném na léto příštího roku. Na začátku prosince členové a příznivci strany hlasovali drtivou většinou ve prospěch smlouvy.

Vzhledem k tomu, že popularita prezidenta Jacquese Chiraka i premiéra Jeana-Pierra Raffarina – a francouzských pravicových sil obecněji – rychle slábne, záporný výsledek hlasování mohl vychýlit názor veřejnosti v neprospěch ratifikace.

Hlasování francouzských socialistů je ovšem významné i pro evropskou levici. Francouzská Socialistická strana nikdy neprožila své „aggiornamento“ ani „Bad Godesberg“ (kde se německá SPD roku 1959 zřekla svých posledních pozůstatků marxismu). Místo toho strana dlouho obhajovala teorii revoluční roztržky s kapitalismem, aniž by kdy uznala jeho reformní podstatu.

Francouzští socialisté se tudíž vždy vymezovali směrem nalevo od svých evropských partnerů a po velkých případech znárodňování, k nimž došlo v roce 1981, kdy byl François Mitterrand prvně zvolen prezidentem, připisovali zásadní hospodářskou úlohu státu. Na konci 90. let pak vedli boj proti „třetí cestě“ Tonyho Blaira a „novému středu“ Gerharda Schrödera.