0

Konečná porážka Thomase Malthuse?

OSN nedávno přehodnotila své populační odhady. Na Zemi dnes žije asi 6,3 miliard lidí. Pokud bude míra porodnosti v relativně chudých zemích nadále sledovat tendence stanovené dnešními relativně bohatými zeměmi, jsme coby kamenem dohodil od maximálního zalidnění planety - 9 až 10 miliard lidí tu bude někdy mezi lety 2050-2100.

Poté se ale může počet obyvatel planety dost dobře zase snižovat. Gramotné, vzdělané ženy s mnoha sociálními a ekonomickými možnostmi v dnešních bohatých zemích posunuly porodnost pod úroveň přirozené reprodukce. Problém není v tom, že by tyto ženy chtěly průměrně méně než dvě děti - ve skutečnosti si přejí mít v průměru o něco více než dvě. Ale vzhledem k tomu, že mnohé z nich odsunují první dítě až za třicítku, skutečná porodnost nedokáže naplnit jejich přání.

Světová populace, která dosáhne maxima při devíti až deseti miliardách, ještě není důvodem k obavám z pastora Malthuse, anglického ekonoma 19. století, který prorokoval budoucnost, v níž se lidé budou množit rychleji než zdroje potřebné k jejich výživě a budou tedy vymírat po milionech. Zjištění, že éra populační exploze se možná chýlí ke konci, je skutečně poněkud šokující.

Před pouhými třiceti lety nám lidé jako Paul Ehrlich ze Stanfordské univerzity říkali, že malthusiánský anděl smrti je už za dveřmi. Ujišťovali nás, že už je příliš pozdě, abychom zastavili hladomory, které připraví o život stovky milionů na indickém subkontinentu, a že osudem lidstva ve 21. století bude válka a boj o zdroje, jejichž cílem bude pořídit pro svůj národ kůrku chleba navíc.