Boj za práva akcionářů v Rusku

MOSKVA: Zneužívání akcionářů manažery a majoritními vlastníky ochromuje zahraniční investice v Rusku. Nepřekvapí tedy, že Putinova vláda se začíná zkvalitňováním správy a řízení společností a ochranou minoritních akcionářů vážně zabývat. Odepírání vstupu akcionářů na valné hromady nebo vyškrtávání jejich jmen z obchodních rejstříků – ještě před několika lety běžné triky – se dnes vyskytují méně často. Někteří „oligarchové“ prošli damascenskou proměnou a snaží se před investory ukazovat svou lepší tvář. Některé společnosti, například ropný gigant Jukos, dokonce do svého ředitelského křesla dosazují zahraniční odborníky. Tyto pozitivní snahy, jichž je svědkem soukromý sektor, však nenacházejí odezvu u obrovských podniků řízených státem, přestože právě tyto firmy mívají značný počet minoritních akcionářů, kteří potřebují ochranu před špatným zacházením ze strany managementu. V porušování práv akcionářů je vedení těchto firem opravdu čím dál arogantnější a vynalézavější. Jako nezávislý člen představenstev energetické firmy RAO UES a plynárenské společnosti Gazprom vím o jejich svévoli své.

V čele United Energy Systems (UES) stojí Anatolij Čubajs, bývalý vicepremiér s pověstí reformátora. Na valných hromadách mě ochočení domácí manažeři obvykle přehlasují. Pokud chtějí bossové UES koupit mrakodrap – nehledě na ztrátu firmy dosahující 350 milionů dolarů – je to pro ně v naprostém pořádku. V listopadu jsme byli požádáni o schválení – bez přezkoumání – ohromných přeplatků na administrativu. Sem tam zaslechneme, že UES získala televizní stanici nebo že prostřednictvím dceřiné firmy financuje politickou frakci v Dumě. Získat ovšem více informací o jakékoli z těchto věcí je téměř nemožné.

Po třech letech v křesle generálního ředitele se Čubajs rozhodl, že UES „restrukturalizuje“, chtěje si úlisnými řečmi o konkurenci a liberalizaci zajistit pokračující podporu z Londýna a New Yorku. Investory se snažil odstrašit na valné hromadě, která se konala v Kremlu, kde se ode všech čekalo, že budou – ve staré dobré sovětské tradici – hlasovat jednomyslně pro rozdělení firmy na malé kousky a pro jejich prodání starým kamarádům, politickým spojencům a spřáteleným oligarchům. Když se akcionáři vzepřeli, pokusil se Čubajs neutralizovat své odpůrce jednostrannou změnou dohody s Bank of New York, aby dostal pod kontrolu hlasy většiny držitelů American Depository Rights (ADRs).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hAyKwdD/cs;
 1. Chris J Ratcliffe/Getty Images

  The Brexit Surrender

  European Union leaders meeting in Brussels have given the go-ahead to talks with Britain on post-Brexit trade relations. But, as European Council President Donald Tusk has said, the most difficult challenge – forging a workable deal that secures broad political support on both sides – still lies ahead.

 2. The Great US Tax Debate

  ROBERT J. BARRO vs. JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS on the impact of the GOP tax  overhaul.


  • Congressional Republicans are finalizing a tax-reform package that will reshape the business environment by lowering the corporate-tax rate and overhauling deductions. 

  • But will the plan's far-reaching changes provide the boost to investment and growth that its backers promise?


  ROBERT J. BARRO | How US Corporate Tax Reform Will Boost Growth

  JASON FURMAN & LAWRENCE H. SUMMERS | Robert Barro's Tax Reform Advocacy: A Response

 3. Murdoch's Last Stand?

  Rupert Murdoch’s sale of 21st Century Fox’s entertainment assets to Disney for $66 billion may mark the end of the media mogul’s career, which will long be remembered for its corrosive effect on democratic discourse on both sides of the Atlantic. 

  From enabling the rise of Donald Trump to hacking the telephone of a murdered British schoolgirl, Murdoch’s media empire has staked its success on stoking populist rage.

 4. Bank of England Leon Neal/Getty Images

  The Dangerous Delusion of Price Stability

  Since the hyperinflation of the 1970s, which central banks were right to combat by whatever means necessary, maintaining positive but low inflation has become a monetary-policy obsession. But, because the world economy has changed dramatically since then, central bankers have started to miss the monetary-policy forest for the trees.

 5. Harvard’s Jeffrey Frankel Measures the GOP’s Tax Plan

  Jeffrey Frankel, a professor at Harvard University’s Kennedy School of Government and a former member of President Bill Clinton’s Council of Economic Advisers, outlines the five criteria he uses to judge the efficacy of tax reform efforts. And in his view, the US Republicans’ most recent offering fails miserably.

 6. A box containing viles of human embryonic Stem Cell cultures Sandy Huffaker/Getty Images

  The Holy Grail of Genetic Engineering

  CRISPR-Cas – a gene-editing technique that is far more precise and efficient than any that has come before it – is poised to change the world. But ensuring that those changes are positive – helping to fight tumors and mosquito-borne illnesses, for example – will require scientists to apply the utmost caution.

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now