Boj za práva akcionářů v Rusku

MOSKVA: Zneužívání akcionářů manažery a majoritními vlastníky ochromuje zahraniční investice v Rusku. Nepřekvapí tedy, že Putinova vláda se začíná zkvalitňováním správy a řízení společností a ochranou minoritních akcionářů vážně zabývat. Odepírání vstupu akcionářů na valné hromady nebo vyškrtávání jejich jmen z obchodních rejstříků – ještě před několika lety běžné triky – se dnes vyskytují méně často. Někteří „oligarchové“ prošli damascenskou proměnou a snaží se před investory ukazovat svou lepší tvář. Některé společnosti, například ropný gigant Jukos, dokonce do svého ředitelského křesla dosazují zahraniční odborníky. Tyto pozitivní snahy, jichž je svědkem soukromý sektor, však nenacházejí odezvu u obrovských podniků řízených státem, přestože právě tyto firmy mívají značný počet minoritních akcionářů, kteří potřebují ochranu před špatným zacházením ze strany managementu. V porušování práv akcionářů je vedení těchto firem opravdu čím dál arogantnější a vynalézavější. Jako nezávislý člen představenstev energetické firmy RAO UES a plynárenské společnosti Gazprom vím o jejich svévoli své.

V čele United Energy Systems (UES) stojí Anatolij Čubajs, bývalý vicepremiér s pověstí reformátora. Na valných hromadách mě ochočení domácí manažeři obvykle přehlasují. Pokud chtějí bossové UES koupit mrakodrap – nehledě na ztrátu firmy dosahující 350 milionů dolarů – je to pro ně v naprostém pořádku. V listopadu jsme byli požádáni o schválení – bez přezkoumání – ohromných přeplatků na administrativu. Sem tam zaslechneme, že UES získala televizní stanici nebo že prostřednictvím dceřiné firmy financuje politickou frakci v Dumě. Získat ovšem více informací o jakékoli z těchto věcí je téměř nemožné.

Po třech letech v křesle generálního ředitele se Čubajs rozhodl, že UES „restrukturalizuje“, chtěje si úlisnými řečmi o konkurenci a liberalizaci zajistit pokračující podporu z Londýna a New Yorku. Investory se snažil odstrašit na valné hromadě, která se konala v Kremlu, kde se ode všech čekalo, že budou – ve staré dobré sovětské tradici – hlasovat jednomyslně pro rozdělení firmy na malé kousky a pro jejich prodání starým kamarádům, politickým spojencům a spřáteleným oligarchům. Když se akcionáři vzepřeli, pokusil se Čubajs neutralizovat své odpůrce jednostrannou změnou dohody s Bank of New York, aby dostal pod kontrolu hlasy většiny držitelů American Depository Rights (ADRs).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hAyKwdD/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.