Boj za práva akcionářů v Rusku

MOSKVA: Zneužívání akcionářů manažery a majoritními vlastníky ochromuje zahraniční investice v Rusku. Nepřekvapí tedy, že Putinova vláda se začíná zkvalitňováním správy a řízení společností a ochranou minoritních akcionářů vážně zabývat. Odepírání vstupu akcionářů na valné hromady nebo vyškrtávání jejich jmen z obchodních rejstříků – ještě před několika lety běžné triky – se dnes vyskytují méně často. Někteří „oligarchové“ prošli damascenskou proměnou a snaží se před investory ukazovat svou lepší tvář. Některé společnosti, například ropný gigant Jukos, dokonce do svého ředitelského křesla dosazují zahraniční odborníky. Tyto pozitivní snahy, jichž je svědkem soukromý sektor, však nenacházejí odezvu u obrovských podniků řízených státem, přestože právě tyto firmy mívají značný počet minoritních akcionářů, kteří potřebují ochranu před špatným zacházením ze strany managementu. V porušování práv akcionářů je vedení těchto firem opravdu čím dál arogantnější a vynalézavější. Jako nezávislý člen představenstev energetické firmy RAO UES a plynárenské společnosti Gazprom vím o jejich svévoli své.

V čele United Energy Systems (UES) stojí Anatolij Čubajs, bývalý vicepremiér s pověstí reformátora. Na valných hromadách mě ochočení domácí manažeři obvykle přehlasují. Pokud chtějí bossové UES koupit mrakodrap – nehledě na ztrátu firmy dosahující 350 milionů dolarů – je to pro ně v naprostém pořádku. V listopadu jsme byli požádáni o schválení – bez přezkoumání – ohromných přeplatků na administrativu. Sem tam zaslechneme, že UES získala televizní stanici nebo že prostřednictvím dceřiné firmy financuje politickou frakci v Dumě. Získat ovšem více informací o jakékoli z těchto věcí je téměř nemožné.

Po třech letech v křesle generálního ředitele se Čubajs rozhodl, že UES „restrukturalizuje“, chtěje si úlisnými řečmi o konkurenci a liberalizaci zajistit pokračující podporu z Londýna a New Yorku. Investory se snažil odstrašit na valné hromadě, která se konala v Kremlu, kde se ode všech čekalo, že budou – ve staré dobré sovětské tradici – hlasovat jednomyslně pro rozdělení firmy na malé kousky a pro jejich prodání starým kamarádům, politickým spojencům a spřáteleným oligarchům. Když se akcionáři vzepřeli, pokusil se Čubajs neutralizovat své odpůrce jednostrannou změnou dohody s Bank of New York, aby dostal pod kontrolu hlasy většiny držitelů American Depository Rights (ADRs).

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/hAyKwdDcs